Mobil 1™ – turboşarjlar için kanıtlanmış performans

Yakıt ekonomisi ve sera gazı yönetmelikleri, motorların yapılma şeklini değiştirdi. Artan mpg'ye (galon başına mil’e veya litre başına km’ye) daha fazla odaklanılması nedeniyle hibrit, durdur-çalıştır (stop-start) ve turbo olmak üzere karmaşık sistemlere sahip daha küçük dört silindirli motorlar artık altı silindirli ve sekiz silindirli büyük motorların yerini alıyor.

Turboşarjlı motorlar, otomobil üreticilerinin güçten ödün vermeden yakıt verimliliği sağlama ihtiyacına bir cevap olarak ortaya çıkmıştır. Mobil 1 yağları, turboşarjlı motor performansı ve koruması için standart oluşturmaktadır.

Turboşarjlı motorların aşırı uçları için formüle edilmiştir

Turboşarjların birçok avantajı olmasına karşın, bu avantajlar daha yüksek sıcaklıklar, daha yüksek dev/dk ve daha fazla kompresyon gibi bazı zorlukları beraberinde getirmektedir.

Motor krank millerinin otoyol hızlarında ortalama olarak yaklaşık 3.000 dev/dk performans göstermesine karşın, turboşarj şaftı 200.000 dev/dk'ya kadar hızlara ulaşabilmektedir. Buna ek olarak, turboşarjdaki yağ, 200⁰C'nin üzerindeki sıcaklıklara çıkabilir ve bu da turboşarjlı olmayan motorların ortalama yağ sıcaklığının iki katı kadardır. Bu sıcaklıklar motor yağlarının bozulmasına ve dolayısıyla motor depozitlerine ve düşük performansa neden olabilmektedir.

Mobil 1 yağları, olağanüstü oksidasyon stabilitesi ve min. -40⁰C ve maks. 260⁰C'ye kadar termal koruma sağlayarak bozulmaya karşı koymaktadır. Mobil 1, turboşarjlı uygulamalarda kullanıldığında olağanüstü:

• Baskı yatağı koruması
• Şaft burcunda vernik oluşumu kontrolü
• Kompresör, kompresör sızdırmazlık plakası ve turbo gövdesinde depozit ve birikim kontrolü sağlamaktadır

Kanıtlanmış turbo performansında endüstri lideri

Birçoğu turbo motor içeren en iyi performansa sahip araçların 70'ten fazlası fabrika hatlarından içlerinde Mobil 1 yağı ile çıkmaktadır. Mercedes-AMG'den Porsche'ye kadar, otomobil üreticileri fabrikada dolum ve modern turboşarjlı motorlarını korumak için önerilen servis dolumu olarak Mobil 1™'e güven duymaktadır.

Yeni Mobil 1 ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorum

En son haberleri, makaleleri ve yarışları ilk siz öğrenin*

İsminizi girin
E-posta adresinizi girin

Mobil 1 gelişmelerinden haberdar olmayı seçtiğiniz için teşekkür ederiz.

E-posta adresinizi kontrol etmek için sizinle kısa süre içinde iletişimde olacağız.

Otomobilim için doğru yağ hangisi?


> Binek araç yağları


Mobil 1™ Nereden alınır?


Mobil nerede

Distribütör bul