Mobil 1™ ve Scott Brady: Moğol Rallisi Macerası

Macera sürücüsü ve Overland Journal editörü Scott Brady, Kuzey Kutup Dairesinin donmuş tundrasından kaygan Moab kayasına uzanan dünyanın en engebeli arazisini baştan sona fethetmiştir. Tehlike dolu binlerce millik bir sürüş deneyiminden geçmek zorunda kalan Scott bile Moğol Rallisinin eşsiz bir yarış mücadelesi olduğunu iddia ediyor.

İspanya kıyı çizgisinden Asya Pasifik'in kalbine uzanan, neredeyse 18.000 kilometre gibi son derece geniş bir alana yayılan Moğol Rallisi, pürüzsüzleşen dünyadaki en son büyük sürüş macerası olması açısından kendisiyle gurur duymaktadır.

Orta mesafeli ralli güvenliğe önem verirken, Moğol Rallisi tehlike oluşturacak şekilde yoldan çıkarır.

 
 

Resmi bir rota yoktur. Elektronik navigasyon cihazları kesinlikle yasaktır. Brady’nin dediği gibi her anlamda “bu, her sürücünün kendi başına her yolu denemekte özgür olduğu bir maratondur.”

Ve üstelik gezegenin en ücra köşelerinde kıtalararası bir gezinti yapmak yetmezmiş gibi, yarışmacılar yüksek kaliteli motorların akıcı performans avantajına da sahip olamaz. Aslında yarış kuralları araç motor boyutu için pek de cömert sayılamayan 1,5 litrelik bir hacim üst sınırı belirler.

Temmuz 2010’da Brady ve yol göstericisi Charles Nordstrom, 1,3 litrelik hacme sahip güçlü bir motoru olan 2001 Suzuki Jimmy model bir araçla Barselona şehri sokaklarından bu yolculuğa çıkmıştı.

Çöl havzaları ve sıradağlardan geçen neredeyse 18,000 kilometrelik bir yolculukla baş ederken, araçlarının ekipman bakımını riske atamazlardı. İşte bu yüzden dünyanın önde gelen sentetik motor yağı markası Mobil 1’e güvendilerBrandy anılarını anlatırken, “Afgan sınırında Wakhan Koridoru’ndan geçtik” diyor. Sözlerine “Bir noktada, sel taşkınına uğramış bir yolun içinden de geçtik, böyle bir koşulda motorumuzun herhangi bir şekilde bozulması bizi çok ciddi bir çıkmaza sürükleyebilirdi,” diye devam ediyor.

Yaklaşık iki ayı direksiyon başında geçirip, 22 ülkeyi dolaştıktan sonra Brady, araç motorunun hala mükemmel bir performans göstermesi karşısında hayrete düşmüş.

 

Brady, “1,3 litrelik motorla neredeyse 18.000 kilometre kat ettikten sonra, Mobil 1 kullanmakla ne kadar doğru bir tercih yaptığımız ortadaydı" diye belirtiyor.

Buradan hikayenin tamamını okuyabilir ve sağ taraftan serüven sırasında çekilen şaşırtıcı videoların bazılarını oynatabilirsiniz.

Scott Brady ve Expedition West hakkında daha fazla bilgi edinmek için, www.expeditionswest.com adresini ziyaret edin.

Yeni Mobil 1 ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorum

En son haberleri, makaleleri ve yarışları ilk siz öğrenin*

İsminizi girin
E-posta adresinizi girin

Mobil 1 gelişmelerinden haberdar olmayı seçtiğiniz için teşekkür ederiz.

E-posta adresinizi kontrol etmek için sizinle kısa süre içinde iletişimde olacağız.

Otomobilim için doğru yağ hangisi?


> Binek araç yağlarıMobil 1™ Nereden alınır?


Mobil nerede

Distribütör bul