Turboşarjlar ve süperşarjlar

Turboşarjlar ve süperşarjlar bazen kafa karıştırabilir. Adlarının içinde “şarj” olması nedeniyle, turboşarjlar ve süperşarjları, bire bir motor cihazı olarak algılama hatasına düşmek kolaylaşır. Ancak, bunları otomotiv spektrumunun karşıt uçlarına koyan birkaç önemli farklılık mevcuttur.

Turboşarjlar ve süperşarjlar: Endüksiyon (hava girişi) işlevi 

Farklılıklarını tartışmadan önce, mühendislik açısından turboşarjlar ve süperşarjları nelerin birbirine bağladığını anlamak yardımcı olacaktır. Turboşarjlar ve süperşarjlar basınçlı endüksiyon (basınçlı hava girişi) sistemleridir. Bu sistemler, sıkıştırılmış havayı motora itmek için kompresörler kullanmaktadır. Basınçlı hava, ilave oksijenin motora ulaşmasını sağlar; bu da fazladan bir güç üretmeye yardımcı olur.

Turboşarjlar ve süperşarjlar arasındaki esas fark, bunların enerji kaynağıdır. Turboşarjlar, aracın egzoz gazını kullanarak iki fanı döndürür – bir türbin fanı ve bir kompresör fanı. Bunun aksine, süperşarjlara doğrudan motor tarafından güç sağlanır – bir kayış kasnağı, kompresör fanının dönmesine neden olan dişlileri tahrik eder.

Turboşarjların modern motorlarda yeni bir amacı bulunmaktadır

En fazla yüksek performanslı otomobillerde ve yarış uygulamalarındaki kullanımıyla tanınan turboşarjlar ve süperşarjlar, motorlardan çok daha fazla güç çekebilmektedir. Ancak, sadece turboşarjlar son zamanlarda kabul edilebilir bir başarıya ulaşmıştır ve şimdi yakıt ekonomisi avantajları için büyük otomobil üreticileri bundan faydalanmaktadır.

Süperşarjlar otomotiv endüstrisinde hâlâ önemli olmasına karşın, bunlar yakıt ekonomisi üzerine sektör çapında en yeni odaklanmanın bir parçası değildir. Süperşarjlar temelde beygir gücünü artırmak üzere kurulur. Uygulamaya bakılmaksızın, turboşarjlar ve süperşarjlar, motor yağı üzerinde daha fazla baskı oluşturan, aşırı çalışma koşulları yaratır. Mobil 1™ gelişmiş tam sentetik motor yağı, en zor şartların bazılarında kanıtlanmış performans sağlamaktadır. Ünlü turboşarjlı motorların (ör. Mercedes-AMG, Porsche) ve süperşarjlı motorların (ör. Corvette) Mobil 1 motor yağını araç modellerinin bazılarında fabrika dolum yağı olarak kullanmasının nedeni budur.

Yeni Mobil 1 ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorum

En son haberleri, makaleleri ve yarışları ilk siz öğrenin*

İsminizi girin
E-posta adresinizi girin

Mobil 1 gelişmelerinden haberdar olmayı seçtiğiniz için teşekkür ederiz.

E-posta adresinizi kontrol etmek için sizinle kısa süre içinde iletişimde olacağız.