Koruma, ortaklık ve performans ile dolu 40 yıllık tarih

2014 yılı, Mobil 1 markasının piyasaya girişinin 40. yıl dönümüdür. Mobil 1 sentetik motor yağı 1974 yılından bu yana, otomotiv motor yağlarından elde edilebilecek en muhteşem performans ve korumayı sunma konusunda zirveye giden basamakları hızla tırmanmıştır. Mobil 1 markası müşterilerin motor yağı deneyimini sürekli olarak geliştirerek, geniş bir sürücü kitlesinin araçlarından en verimli şekilde yararlanmasını sağlamıştır.

Benzer bir şekilde Mobil 1 markasının araba üreticileri ve ödüllü yarış takımlarıyla ilişkileri zamanla gelişti ve  gerçek bir otomotiv tasarım ve yenilik otaklığına dönüştü.

Güçlü motor koruma

Mobil 1 sentetik motor yağı resmi olarak 1974 yılında doğduğunda güvenli bir şekilde yakıt verimliliği sağlamaya yardımcı olmak üzere piyasaya sürülmüştü. Daha sonra geliştirilen formülasyonlar, en geniş sıcaklık aralığında ve sürüş koşullarında koruma sağlamayı hedeflemiştir ve buna ilave olarak katalitik konvertörlerin ömrünün uzatılması için fosfor seviyelerini azaltmıştır.

Mobil 1 motor yağı hattı genişledikçe muhteşem performansı konusundaki ünü de büyüdü.

Mobil 1 hala dünyanın lider sentetik motor yağı markası konumunu korumaktadır. Dünya çapındaki pek çok ülke pazarında çok sayıda Mobil 1 formülasyonu bulunmaktadır. Bu Mobil 1 ürünleri olağanüstü aşınma koruması, mükemmel yüksek ve düşük sıcaklık performansı ile tortu ve zararlı birikintilere karşı koruma sağlamaktadır. 

40 yıl, 213 takım, 531 araba, 83 şampiyonluk, 1 yağ, toplam 1 milyon millik yarış ve hala devam ediyor

En önemli 10 Mobil 1™ Anı

1974
Mobil 1TM sentetik motor yağı, yağ teknolojisi konusunda yeni standartları belirleyerek piyasaya sürüldü.

 

1988
Mobil 1™ markasının Williams Formula 1 Yarış ekibi ile ortaklığı toplam 40 yarış, dört Marka şampiyonluğu ve üç Pilotlar şampiyonluğu ile sonuçlanmıştır.

1992
Chevrolet, ZR-1 haricinde tüm 1992 Corvette'ler için Mobil 1™ sentetik motor yağını fabrika dolum motor yağı olarak seçer. Ertesi yıl Mobil 1™ markası tüm Corvette modelleri için fabrika dolum yağı olur. Bu ilişki, 22 yılda Mobil 1™ yağı ve bir araba markası arasındaki ilk ve en uzun soluklu fabrika dolum ilişkisi olmuştur.

1996
Porsche, 1996 modellerinde fabrika ve tavsiye edilen servis dolumu için Mobil 1™ 0W-40 sentetik motor yağına döner. On sekiz yılın ardından, Mobil 1™ sentetik motor yağı, fabrika dolumu ve 22 Porsche modelinin motorları için tavsiye edilen servis dolumu yağıdır.

2003
Mobil 1™ sentetik motor yağı aşırı sıcaklık koşullarında (Mojave Çölünde 53˚C'den Sibirya'da -50˚C'ye kadar) 28.000 milden fazla mesafe giden Drive Around the World Expedition araçlarının motorlarını korumak üzere seçildi.

2004
Mobil 1™ Kamyon ve SUV 5W-40 formülü yüksek sıcaklıklarda yoğun çalışan motorları korumak ve pikap, kamyonet, spor arabalar, diğer hafif ve orta ağırlıklı kamyonlar için muhteşem soğukta ilk çalıştırma koruması sağlamak amacıyla piyasaya sürüldü.

2004
Mobil 1™, Emisyon Sistemi Koruması (ESP) formülasyonlarını sunar. Mobil TM Düşük Kül teknolojisini temel alan ESP, Mobil 1™ sentetik motor yağının yüksek performansının devamlılığını sağlarken aynı zamanda dizel ve benzinli motorlardaki emisyon azaltma sistemlerinin ömrünü uzatır.

2007
Mobil 1™ sentetik motor yağı, tüm 2008 Cadillac Escalade ve DTS modelleri için fabrika dolum yağı seçilerek, üretim hattından geçen her yeni 2008 Cadillac araçta Mobil 1™'in standard haline gelmesini sağladı.

2009
Mobil 1™ ile ortak olan McLaren Mercedes ekibi Macaristan Grand Prix'te hibrid araba ile ilk yarış kazanma başarısını elde etti.

2014
Mobil 1™, 2013 yılının sonu itibariyle toplamda birlikte 332 yarış, dört dünya şampiyonluğu, 78 galibiyet, 229 etap sonu ve 76 avantajlı konum kazandığı McLaren Mercedes ile ortaklığının 20. yılını kutladı.

Yeni Mobil 1 ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorum

En son haberleri, makaleleri ve yarışları ilk siz öğrenin*

İsminizi girin
E-posta adresinizi girin

Mobil 1 gelişmelerinden haberdar olmayı seçtiğiniz için teşekkür ederiz.

E-posta adresinizi kontrol etmek için sizinle kısa süre içinde iletişimde olacağız.