Sentetik yağ nedir?

Motor yağları, motorun fonksiyonelliğini korur ve motor gelişiminde bir yapı elemanı olarak görülür. Motorunuz, geniş bir sıcaklık ve baskı faktörü aralığında çalışan yüzlerce hareketli parçaya sahip kompleks bir makinedir. Seçtiğiniz yağ da, motorunuzu aşınmaya, korozyona, kir ve kalıntıların oluşumuna karşı korumak için, bu çalışma koşullarıyla başa çıkacak düzeyde olmalıdır

Yağlar aşağıdaki özellikleri büyük ölçüde etkilerler:
Performans, Yakıt tüketimi, Emisyonlar
Yağlar aşağıdaki özelliklerden sorumludurlar:
Aşınmayı önleme, Motor temizliği, Uzun motor ömrü

 

Sentetik yağ ne anlama gelir?

Sentetik yağ, geleneksel madeni yağlarda bulunandan daha fazla yüksek derecede rafine bazlı yağ içerir ve böylelikle üstün koruma ve performans önerir. Sentetik motor yağı, motorunuzun yıllar boyunca en yüksek performansla çalışmasını sağlayan çok çeşitli avantajlar sunar.

Sentetik motor yağlarını daha iyi anlamak için, motor yağlarının kökenine bir göz atalım.

Piyasada iki temel motor yağı tipi bulunur:

1. Klasik tip geleneksel madeni yağlar.
2. Popülaritesi gittikçe artan sentetik yağlar.

Her iki tip de topraktan çıkarılan ham petrolden üretilir. Aralarındaki fark, sentetik yağların daha gelişmiş bir arıtma işleminden geçmesi ve geleneksel madeni yağlara göre daha yüksek bir saflık ve kalite derecesine sahip olmasıdır. Bu özellikler, ham petroldeki safsızlıkları gidermekle kalmaz, aynı zamanda petrolün içindeki bağımsız moleküllerin modern motorların gereksinimlerine göre ayarlanmasını da mümkün kılar. Bu özelleştirilmiş moleküller, daha yüksek koruma ve performans seviyeleri sağlar

Sentetik yağları bu kadar iyi yapan nedir?

Sentetik yağların, özellikle de Mobil 1’in performansı, öncelikle düşük sıcaklıklarda pompalanabilirlik, yüksek sıcaklıklarda sağladığı tutarlılık ve kalıntılara karşı koruma açısından çok daha kuvvetlidir. Bu özellikler, daha az motor aşınması, yüksek yakıt ekonomisi ve daha uzun bir motor ömrü sağlar.

Sentetik yağlar, modern motorlarda bulunan olağanüstü koşullarla uyum sağlamak üzere geliştirilmiştir. Geleneksel madeni yağlara göre çok daha serbest bir akışkanlık özelliği barındırırlar. Sağladıkları en büyük avantajsa, motor korumasını büyük ölçüde artırmalarıdır. Bir motor başlatıldığında, madeni bir yağın dolaşıma girmesi bir parça zaman alarak, yağlanmayan parçaların arasında sürtünme oluşmasına izin verir ve aşınmaya yol açar. Sentetik yağlarsa aksine hemen dolaşıma geçerek, motor içindeki tüm hareketli parçaları korumaya alır.

Sentetik yağlar aynı zamanda yakıt ekonomisini de büyük ölçüde yükseltir. Tipik bir otomobil seyahatinin ısınma evresinde, madeni yağlar daha kalın olup daha yavaş hareket ederler. Sentetiklerse işe daha çabuk koyuldukları için, motor çok daha kısa bir süre içinde en yüksek çalışma verimine ulaşır.

Sentetik yağların bir başka avantajı da daha temiz ve çevre dostu olmalıdır - çünkü motor emisyonlarını geleneksel madeni yağlara göre daha etkili bir şekilde keserler. Geleneksel madeni yağlar, sülfür, reaktif ve tutarsız hidrokarbonlar ve ham petrolün klasik arıtımıyla tamamen giderilemeyen istenmeyen kirleticiler gibi daha yüksek miktarda saf olmayan madde içerir.

Sentetik yağlar, bu önemli özellikler bakımından, madeni yağlara karşı büyük bir üstünlük sağlar. Mobil 1™, %100 sentetik bir yağ olarak, diğer geleneksel motor yağlarına karşı önemli avantajlar barındırır:

 • Üstün koruma
 • Yağ bozunmasını en aza indirger
 • Düşük sıcaklıklarda motor başlatılırken daha hızlı yağlama
 • Yüksek sıcaklıklarda Üstün koruma
 • Termal arızalara karşı yüksek direnç
 • Motor temizliği
 • Zararlı kalıntılara karşı Üstün koruma
 • Daha temiz çalışan motorlar
 • Motor verimliliği
 • Yağ oksitlenmesine (kalınlaşmasına) karşı daha yüksek direnç sağlayarak motor sürüklenmesini azaltır
 • Yüksek hız koşullarında düşük yağ tüketimi
 • Daha geniş bir sıcaklık aralığında daha verimli motor işleyişi

Yeni Mobil 1 ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorum

En son haberleri, makaleleri ve yarışları ilk siz öğrenin*

İsminizi girin
E-posta adresinizi girin

Mobil 1 gelişmelerinden haberdar olmayı seçtiğiniz için teşekkür ederiz.

E-posta adresinizi kontrol etmek için sizinle kısa süre içinde iletişimde olacağız.

Otomobilim için doğru yağ hangisi?


> Binek araç yağları


Mobil 1™ Nereden alınır?


Mobil nerede

Distribütör bul